Quantcast
Channel: recykling – Ulica Ekologiczna
Viewing all articles
Browse latest Browse all 208

Tutki – kolorowy świat papierowej wikliny

$
0
0

Z papierową wikliną jest jak z naleśnikami – najwięcej czasu zabierają przygotowania półproduktów. Stworzenie dzieła finalnego to już sama radość.

Wytworzenie zestawu skręconych rurek to najżmudniejsza część procesu wyplatania. Ma wielki potencjał wyciszający i kontemplacyjny, ale co, gdy komuś zależy na przejściu od razu do wyplatania konkretnych kształtów? Jak w odmierzanie proporcji i miksowanie ciasta idealnego można zaangażować rodzinę i znajomych, tak z pomocą w przygotowaniu papierowych rurek przychodzą Tutki. To gotowy półprodukt, czyli rurki powstałe z przeczytanych, nieużywanych już gazet, służące do samodzielnego wyplatania przedmiotów. Z zestawów oferowanych na stronie tutki.eu można wypleść kolczyki, bransoletki, kubki oraz koszyki duże i małe. To oczywiście tylko sugestia, ponieważ z rurek, które mają albo ok. 22, albo ok. 44 cm, można zrobić absolutnie wszystko.

Ulica Ekologiczna dostała jeden zestaw do przetestowania. Z koperty wyjęliśmy estetyczne pudełko, które zawierało 42 rurki, instrukcję oraz antyalergiczne bigle, czyli zestaw do kolczyków. Instrukcja jest prosta, estetyczna i zrozumiała, dodatkowy tutorial można znaleźć na tutkowej stronie internetowej. Mimo wszystko kolczyki nie powstały tak od razu. Rurki najpierw padły ofiarą tortur typu małe dzieci. Niby szkoda, lecz możemy teraz uczciwie napisać, dzięki najdociekliwszym możliwym testerom, kilkulatkom, które mają w nieprecyzyjnych rączkach siłę przeciętnych imadeł, że tutki są skręcone perfekcyjnie. Po przejściu próby wytrzymałościowej nadal nadawały się do użytku i mimo lekkiego sfatygowania swobodnie poddały się naszym poleceniom i utworzyły zaplanowany kształt.

Projekt Tutki to nie tylko kreatywne podejście do recyclingu gazet, ale też działanie na rzecz osób wykluczonych społecznie – przy produkcji papierowej wikliny zatrudniono osoby niepełnosprawne. Tutki, inicjatywa Katarzyny Herman-Janiec, ze Stowarzyszeniem „Otwarte Drzwi” działają wspólnie w ramach Projektu Inżynierska 5. Stowarzyszenie działa na rzecz aktywizacji zawodowej oraz pełnej integracji społecznej bezdomnych, niepełnosprawnych oraz dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Na ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze po remoncie kamienicy ma znaleźć siedzibę centrum dowodzenia tutkowego, gdzie stworzone zostanie miejsce spotkań oraz rękodzielniczych warsztatów.

Więcej na: tutki.eu


Viewing all articles
Browse latest Browse all 208

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra