Na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 w Polsce wprowadzony został Wspólny System Segregacji Odpadów. W myśl nowego prawa, na terenie całej Polski będą obowiązywały identyczne zasady selektywnej zbiórki. Co to oznacza w praktyce?
Wspólny System Segregacji Odpadów – co się zmieni?
Do tej pory każda gmina ustalała indywidualnie zasady selektywnej zbiórki, co w praktyce oznaczało, że zasady pomiędzy gminami, a co za tym idzie, również kolory pojemników na odpady, mogły się znacząco różnić. Na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska zasady selektywnej zbiórki zostały zunifikowane dla całej Polski, a dodatkowo pojawił się nieistniejący dotąd obowiązek selektywnej zbiórki bioodpadów. Dzięki temu wyjeżdżając do innego miasta będziemy mieli pewność, że nie zaskoczą nas inne zasady segregacji.
Czas na dostosowanie
Wspólny System Segregacji Odpadów obowiązuje już od lipca 2017 roku, jednak niektóre gminy związane są dotychczasowymi umowami zawartymi z odbiorcami odpadów. Z tego powodu nowy system zacznie obowiązywać stopniowo, wraz z wygasaniem dotychczasowych umów, jednak nie później niż do 30 czerwca 2021. Czas na wymianę pojemników na zgodne z nowymi zasadami samorządy mają do końca czerwca 2022. W niektórych miastach np. w Poznaniu, Krakowie czy Warszawie zmiany już weszły w życie, choć dodatkowe kosze pojawiają się stopniowo.
Jak segregować “po nowemu”?
Zgodnie z nowymi zasadami segregować będziemy na 5 różnych frakcji:
- Zielony pojemnik – szkło (w przypadku oddzielnego zbierania szkła białego i kolorowego mogą pojawić się dwa pojemniki, biały na szkło białe i zielony na szkło kolorowe).
- Żółty pojemnik – tworzywa sztuczne i metale
- Niebieski pojemnik – papier
- Brązowy pojemnik – bioodpady
- Czarny pojemnik – zmieszane
Artykuł Wspólny System Segregacji Odpadów – od lipca 2021 jednakowe zasady w całej Polsce pochodzi z serwisu Ulica Ekologiczna.